• Lata doświadczeń w biznesie
  • kontakt@nietuzinkowafotografia.pl

Zwierzęta w komunikacji zbiorowej.

Zwierzęta w komunikacji zbiorowej.

Osoby, które korzystają z własnego środka transportu jakim jest samochód mają ten komfort, że mogą wszędzie zabrać ze sobą swojego kota, psa czy inne zwierzątko. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić i musi skorzystać z usług przewoźników jak taxi, autobus, pociąg,  co często stwarza problemy, gdy chcemy zabrać ze sobą zwierzę. Wielu pasażerów to przeszkadza, częstszym powodem jest lęk przed zwierzęciem, hałas, zapach psa a także obawa, że czworonóg nie będzie w stanie  kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Przewoźnicy zaś  obawiają się o uszkodzenia wyposażenia swoich środków transportu a także utratę klientów, którzy są właśnie przeciwni przewożeniu zwierząt wszelakimi środkami komunikacji zbiorowej. Jest wiele rodzaju środków  przewozu i jeszcze więcej zasad dotyczących przewozu zwierząt, dlatego skupmy się na najważniejszych.

Zacznijmy od busa, w jego regulaminie kategorycznie zabronione jest przewożenie zwierząt, za wyjątkiem psów przewodników, które towarzyszą osobom niepełnosprawnej. Dodatkowo  powinniśmy posiadać certyfikat, który potwierdza status psa przewodnika, a tym samym pies musi mieć uprząż oraz zaświadczenie o niezbędnych weterynaryjnych szczepieniach. Firma PKS pozwala na przewóz zwierząt domowych. Jednak należy spełnić kilka warunków jak odpowiednie ulokowanie psa, musimy zapewnić naszemu pupilowi wodę, pokarm a także odpowiedni odpoczynek podczas jazdy i utrzymanie higieny psa. Nie wolno przewozić  zwierząt jadowitych oraz uznawanych za niebezpieczne. Pamiętać musimy, że w naszym obowiązku jest wykupienie dodatkowego biletu jeżeli przewożone zwierzę zajmie dodatkowe miejsce w autokarze.

Nawet gdy naszego pupila przewozimy na swoich kolanach, zostanie pobrana dodatkowa opłata. Wyjątek stanowią oczywiście certyfikowane psy przewodnicy  dla osób niepełnosprawnych. Jeżeli chodzi o koleje, to przewoźnik jest bardzo pozytywnie nastawiony do  zwierząt.  Oczywiście wymaga to również odpowiedniego zabezpieczenia, które ma za zadanie zapewnić komfort zwierzęciu oraz innym podróżującym. PKP nie pobierają opłat związanych z przewozem zwierząt, które przewozić należy w specjalnej klatce na kolanach właściciela i jeśli ich hałas oraz zapach nie przeszkadza innym pasażerom pociągu. Opłata dodatkowa za przewóz czworonoga wynosi  piętnaście złotych i dwadzieścia groszy. Jeżeli ktoś będzie korzystał  z innych przewoźników, najlepiej, aby wcześniej odwiedził ich stronę i zapoznał się z zasadami przewozu zwierząt. Pamiętajmy, że nasz pupil,  może powodować dyskomfort dla osób podróżujących razem z nami, dlatego zadbajmy o prawidłową higienę naszego podopiecznego. Pamiętajmy, że każde zwierzę podróżujące środkami transportu jest dla nich czymś nowym i może powodować różne zachowania i emocje u naszych pupili. 

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz