• Lata doświadczeń w biznesie
  • kontakt@nietuzinkowafotografia.pl

Tężyczka poporodowa

Tężyczka poporodowa

Wskazuje się, że tak zwana tężyczka poporodowa u naszych suk, bądź inaczej określana hipokalcemia poporodowa  to jedno z dość poważniejszych zaburzeń naszego okresu poporodowego u poszczególnych suk o dość intensywnym przebiegu, które jednak niepoddane owemu leczeniu może również prowadzić do bezpośredniej śmierci samicy. Skutkuje to tym, że liczne objawy pojawiają się najczęściej pomiędzy drugim, a trzecim tygodniem po akcji porodowej.

Wskazuje się, że jest to spowodowane przede wszystkim faktem, iż podczas owej laktacji dochodzi jednoznacznie do licznych zaburzeń w obrębie tak zwanej gospodarki wapniowo-fosforanowej, gdyż jednak mleko zawiera dość dużo wyższe stężenie owego wapnia oraz fosforu niż owa krew. Wskazuje się również, że podczas intensywnej laktacji nasze suki nie są w żaden sposób w stanie przyjąć z owym pokarmem określonej  ilości wapnia, jak i również zupełnie innych pierwiastków, w związku z czym muszą w szczególności korzystać z odłożonych w organizmie pewnych rezerw.

W związku z czym dzięki działaniu owego hormonu produkowanego przez tak zwane przytarczyce dochodzi do aspektu uwalniania wapnia odłożonego jednocześnie w kościach, gdzie to znajduje się około dziewięćdziesięciu dziewięciu procent całości zawartości owego wapnia w ich organizmie. Ciekawy jest również fakt, iż owa suplementacja poszczególnej dawki pokarmowej z licznymi preparatami wapniowymi w czasie ciąży może jednocześnie predysponować do powstania tak zwanej  hipokalcemii, czyli niskiego poziomu wapnia w ich organizmie. Należy również wskazać, iż ze względu na owe osłabienie regulującego wpływu określonych przytarczyc.

Należy podkreślić, ze swoista tężyczka poporodowa występuje u suk dość małych ras odchowujących jednocześnie stosunkowo liczne mioty bądź o obfitej laktacji. Musimy jednak ukazać, że zdecydowanie częściej dotyczy suczek rodzących po raz pierwszy. Wskazuje się również, iż ma to miejsce od momentu pojawienia się objawów do pełnego rozwoju tejże choroby, gdzie upływa od ośmiu do dwunastu godzin. Możemy również podkreślić, że w początkowym stadium choroba ta przejawia się bez wątpienia zmianą zachowania suki, która karmi. 

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz