• Lata doświadczeń w biznesie
  • kontakt@nietuzinkowafotografia.pl

Pariwroza psów

Pariwroza psów

Celem poniższego artykułu jest ukazanie czym jest tak zwana ,,parwowiroza” u naszych psów. Ukazuje się, że jest ona wywoływana poprzez tak zwany parwowirus. Musimy być również świadomi, ze do owego zakażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni naszego osobnika zdrowego z osobnikiem chorym, a co za tym idzie poprzez kontakt pośredni na przykład przyniesienie wirusa do naszego mieszkania na butach, bądź spodniach czy nawet dłoniach. Wskazuje się zatem, że owy wirus namnaża się w poszczególnych kosmkach jelitowych, czyli powodując potocznie zwaną destrukcję.

Ukazuje się również, że w przypadku naszych szczeniąt w wieku od trzech do czterech tygodni może namnażać się w poszczególnych komórkach występującego mięśnia sercowego. To właśnie wtedy wydalany jest z ich organizmu, a więc chorego psa wszelkimi  drogami, czyli: z kałem, jak i również wymiocinami, moczem czy nawet śliną. W związku z czym tak łatwo dochodzi do aspektu zakażenia zupełnie innych zwierząt.

Musimy również pamiętać o tym, że choroba w wielu kwestiach dotyka najczęściej szczeniąt  oraz osobników w dość młodym wieku, które jednak nie były poddane owym szczepieniom profilaktycznym. Jednak miejmy na uwadze, że może również wystąpić w sytuacji, gdy doszło do określonego zakażenia przed wykonaniem szczepień. Skutkuje to tym, że owa choroba występuje zatem w dwóch postaciach. Zalicza się do niej postać sercową oraz jelitową. Z pierwszą postacią ma się jednak do czynienia dość rzadko, gdyż dotyczy naszych szczeniąt w dość młodym wieku, a owe objawy są jednak słabo zaznaczone oraz szybko postępujące.

Pamiętajmy zatem, że na ogół występuje śmierć szczeniaka (należy wskazać, że nagła). W związku z czym postawienie odpowiedniej diagnozy jest niebywale trudne. Musimy być więc świadomi, że w  postaci jelitowej objawy są jednak dość charakterystyczne. Bowiem choroba zaczyna się w sposób niewinny, od owego spadku apetytu oraz lekkiego osłabienia, a co za tym idzie pojawia się biegunka oraz liczne wymioty. Musimy mieć również na uwadze, że początkowo występują w niewielkim nasileniu, ale jednak z każdym dniem, a co za tym idzie nawet godziną stają się coraz bardziej intensywniejsze.  

Udostępnij:

Polecamy

Zobacz